niedziela, 24 marzec 2024 11:22

Kamery 4K z Wielkiej Brytanii na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

System 4K od firmy SEN.COM System 4K od firmy SEN.COM fot: pixabay

Kamery ultrawysokiej rozdzielczości od brytyjskiego start-upu są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). System 4K od firmy SEN.COM zostanie zamontowany na przedzie orbitalnego posterunku, aby uchwycić, co ma być spektakularnymi widokami Ziemi. Firma z Londynu już teraz transmituje na żywo wideo z małego satelity, który został wystrzelony w 2022 roku.

Innowacyjna technologia w służbie obserwacji kosmosu

Charles Black, szef firmy, planuje rozszerzyć technologię firmy na wiele innych lokalizacji, w tym Księżyc. "Naszym celem jest dostarczenie całkiem nowego sposobu widzenia kosmosu, Ziemi i Księżyca," powiedział BBC News. "Chcemy umieścić kamery na orbicie księżycowej, na powierzchni Księżyca oraz na łazikach księżycowych, filmując astronautów, gdy ludzie powrócą na Księżyc. Chcemy opowiedzieć tę historię."
Kamery ISS są transportowane na pokładzie najnowszej misji zaopatrzeniowej amerykańskiej agencji kosmicznej. Ponad 2,5 tony żywności, odzieży, sprzętu i eksperymentów naukowych zostało wystrzelonych na pokładzie rakiety SpaceX z Florydy. Po przybyciu w sobotę, ładunek kamer SEN zostanie przygotowany przez załogę stacji, a następnie przeprowadzony przez śluzę powietrzną, aby zostać umieszczonym na pokładzie Bartolomeo - części zewnętrznej struktury połączonej z europejskim modułem naukowym Columbus.

Zdumiewające widoki Ziemi i kosmosu

Jedna kamera będzie skierowana prosto na horyzont, rejestrując wschody i zachody słońca, a także zorze polarne. Druga kamera będzie wskazywać prosto w dół, aby skupić się na tym, co dzieje się na planecie Ziemia. Trzecia kamera zostanie skierowana na przedni punkt dokowania, aby nagrywać przybycia i odjazdy kapsuł kosmicznych - statku SpaceX Dragon oraz debiutującego wkrótce Boeinga Starlinera.
Plan zakłada ciągłą transmisję wideo 4K, przełączając się między tymi kamerami. Dane będą przesyłane za pośrednictwem systemu przekaźnikowego Europejskiej Agencji Kosmicznej, który odbija sygnały na Ziemię za pomocą satelitów o wysokiej przepustowości umieszczonych wysoko nad stacją kosmiczną.

Firma z Londynu komercjalizuje te produkty, współpracując na przykład z firmami filmowymi i telewizyjnymi nad dokumentami. Firma liczy również na zainteresowanie organizacji informacyjnych, które mogą chcieć odzwierciedlić wydarzenia w inny sposób, szczególnie jeśli te wydarzenia mają globalny zasięg. Ogień i kłęby dymu z kanadyjskich pożarów lasów w zeszłym roku byłyby dobrym przykładem. Pokazanie ich frontów ogniowych i kłębów dymu daje znacznie lepsze pojęcie o tym, jak duży obszar został spalony.